INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Alojzy Świątek      Alojzy Świątek, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Świątek Alojzy (1908—1980), inżynier rolnik, profesor i rektor Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, dyrektor Instytutu Przemysłu Mleczarskiego w Warszawie.

Ur. 5 VI w Załuczu (pow. śniatyński), był synem Jana, robotnika kolejowego, i Teodory z domu Szpak.

Po ukończeniu Gimnazjum im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Kołomyi i zdaniu w r. 1928 matury podjął Ś. studia w Oddz. Rolniczym Wydz. Rolniczo-Lasowego Politechn. Lwow. Podczas studiów pracował od 1 XI 1931 do 30 XI 1932 jako zastępca asystenta w kierowanej przez Dezyderego Szymkiewicza Stacji Ekologicznej w Dublanach, działającej przy Katedrze Botaniki Ogólnej i Fizjologii Roślin. Specjalizując się w przetwórstwie płodów rolnych pod kierunkiem Aleksandra Tychowskiego, otrzymał w r. 1932 dyplom inżyniera rolnika. W l. 1932—3 uzupełniał studia na Wydz. Prawa i Administracji UJ i równocześnie odbył praktyki: hodowlaną w majątku Bełk koło Rybnika (1932—4) i mleczarsko-serowarską w Doświadczalnej Stacji Serowarskiej w Bażanowicach koło Cieszyna (1934—6). Od 1 IX 1936 przebywał na stażach: w Austrii (serowarnia w Aschbach, szkoła serowarska w Jenbach i Katedra Technologii Mleczarskiej Hochschule für Bodenkultur w Wiedniu), Szwajcarii (Doświadczalny Inst. Serowarski w Siebelfeld) i Bawarii (Doświadczalny Inst. Serów Ementalskich w Weiler). Po powrocie do kraju kierował od lipca 1937 serownią szkolną w Bażanowicach Państw. Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, a od 1 I 1939 uczył mleczarstwa i był kierownikiem serowni w szkole rolniczej w Białokrynicy, działającej w ramach Liceum Krzemienieckiego.

Podczas okupacji niemieckiej mieszkał Ś. od r. 1940 w Warszawie i pracował kolejno jako kierownik magazynu w Związku Mleczarsko-Jajczarskim oraz urzędnik w firmie Brown—Rowiński. W r. 1941 przeniósł się do Rzeszowa, gdzie w szkole mleczarskiej kierował mleczarnią i uczył technologii serowarstwa. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej był referentem przemysłu mleczarskiego w urzędach wojewódzkich kolejno w Rzeszowie i Katowicach. W r. 1947 został kierownikiem produkcji oddziału Centralnej Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskiej w Chorzowie. Od t.r. należał do PPS, potem w r. 1948 został członkiem PZPR.

Równocześnie w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie prowadził Ś. od kwietnia 1946 zajęcia z technologii serowarskiej i rachunkowości. Był współorganizatorem Wydz. Mleczarskiego i w l. 1946—7 jego pierwszym dziekanem. Po połączeniu w r. 1950 tej uczelni z Wyższą Szkołą Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi i utworzeniu WSR w Olsztynie zorganizował tam od podstaw Katedrę Technologii Mleczarstwa i objął jej kierownictwo. Utworzył w Katedrze trzy zakłady: Technologii Mleka, Technologii Masła oraz kierowany przez siebie Technologii Serowarstwa i Preparatów Mleczarskich. Współorganizował olsztyńską uczelnię kolejno jako dziekan Wydz. Mleczarskiego (1950—1) i prorektor (1951—4). W l. 1954—8 sprawował funkcję rektora. Sam i ze współpracownikami prowadził badania m.in. nad nowym systemem topienia serów (wprowadzającym zamiast frakcjonowanej metody parowej system ciągły z zastosowaniem pola elektromagnetycznego) oraz nad strukturą i teksturą produktów mleczarskich w świetle spolaryzowanym i ultrafioletowym; stosując metody polarograficzne i amperometryczne, opracował też zasady kontroli rozmieszczenia cystyny w serze i zależność jej przemian od stężenia soli. Opublikował m.in. artykuły: z Janem Szurmanem Próba charakterystyki białek metodą polarograficzną („Przem. Rolny i Spożywczy” 1953 nr 7) i ze Stefanem Poznańskim Możliwości zastosowania elektroniki przemysłowej w technologii żywności (tamże 1954 nr 8). Był autorem podręcznika Technologia serowarstwa i preparatów mleczarskich. Cz. 1 (W. 1953) i współautorem skryptu Ekonomika przemysłu mleczarskiego (W. 1954). W czerwcu 1954 otrzymał tytuł profesora nadzwycz. W r. 1956 wystąpił z PZPR.

Po zakończeniu kadencji rektorskiej Ś. przeszedł w r. 1958 do Inst. Przemysłu Mleczarskiego w Warszawie; kierował tam pracownią mikrotechniki w Zakł. Biochemii, a 1 IX 1960 objął także dyrekcję Instytutu. Zajęcia ze studentami Wydz. Mleczarskiego WSR w Olsztynie prowadził do września 1962. Kontynuował badania dotyczące głównie zagadnień związanych z dojrzewaniem serów oraz możliwością zastosowania elektrotechniki przemysłowej w technologii żywności. Ich wyniki przedstawił na Międzynarodowym Kongresie Mleczarskim w Londynie (29 VI — 3 VII 1959) i w opublikowanych ze współpracownikami pracach, m.in. Wpływ tlenu na przebieg fermentacji laktozy w serze („Prace Inst. Przem. Mleczarskiego” 1961 z. 2), Ocena enzymatycznego działania podpuszczki krajowej (tamże 1963 nr 9) i Charakterystyka fizyko-chemicznych właściwości serwatki za pomocą maksimów polarograficznych („Przem. Spożywczy” 1964 nr 5). Ogółem opublikował ponad 30 prac, a także był autorem lub współautorem ośmiu patentów, m.in. na Zestaw urządzeń do topienia serów (nr 51318, 1966) i Sposób ciągłego wytwarzania podpuszczkowego sera dojrzewającego (nr 51406, 1966). Działał w Komitecie Chemii i Technologii Żywności PAN, wchodził w skład Prezydium NOT oraz przewodniczył Sekcji Mleczarskiej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i Radzie Nadzorczej Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich. W r. 1964 ponownie wstąpił do PZPR. W r. 1968 zrezygnował z funkcji dyrektora Inst. Przemysłu Mleczarskiego, ale pracownią mikrotechniki kierował do przejścia na emeryturę 31 VII 1973. Potem, do śmierci, pracował na pół etatu w warszawskim Inst. Maszyn Spożywczych i był członkiem jego Rady Naukowej. Zmarł 27 III 1980 w Warszawie, został pochowany na cmentarzu Komunalnym Północnym (na Wólce Węglowej) (kw. W—IV—3—10—20). Był odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem 10-lecia Polski Ludowej.

W zawartym w r. 1941 małżeństwie z Anną Jadwigą z domu Nikisz (Nikisch) (1909—2002), bibliotekarką, miał Ś. cztery córki: Ewę, zamężną Szczęsną (ur. 1942), dziennikarkę, Krystynę Świątek Nowicką (ur. 1944), technologa żywienia, Barbarę, zamężną Uzdowską (ur. 1945), inżyniera konstrukcji mechanicznych, i Marię Świątek Piesiewicz (ur. 1947), informatyka.

 

Słown. techników pol. (fot.); — Achremczyk S., 60 lat Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Olsztyn 2005 s. 13—15 (fot.), s. 22, 28, 30—1; Dwudziestopięciolecie Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie 1950—1975, Olsztyn 1975 I, II (częściowa bibliogr. prac); Dziesięciolecie Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie 1950—1960, Olsztyn 1960 (częściowa bibliogr. prac); Kastyak L., Sylwetki rektorów ART w Olsztynie, „Biul. Nauk.” (Akad. Roln. Techn. w Olsztynie) 1991 nr 2 s. 83—5 (fot.); — Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1980: „Przegl. Mleczarski” nr 3 (fot.), „Tyg. Powsz.” nr 31, „Życie Warszawy” nr 81, 88, 94; — Informacje córek Ś-ka, Ewy Szczęsnej i Krystyny Świątek Nowickiej z W.

 

Stanisław Tadeusz Sroka

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.